Köpekler ve Kediler Neden Kuru Şampuanla Temizlenir?

 

Evcil hayvanınızın derisinde ve tüylerinde yabancı madde, pislik ve kir birikebilir. Hassas hayvanlarda bu durum, tahrişe neden olabilir ve bakterilerin yayılmasını olanak sunabilir. Bu nedenle düzenli temizlik, hayvanınızın sağlığı için çok önemlidir. Hatta evcil hayvanınızı kucaklamaktan ve okşamaktan maksimum keyif almanızı da sağlayacaktır. Bununla birlikte, köpeğinizi veya kedinizi geleneksel şampuan kullanarak yıkamak her zaman kolay değildir. Bunun sebebi zaman eksikliği, yeterli alan olmayışı veya evcil hayvanınızın gürültücü, yaşlı, hala bir hastalıktan kurtulamamış ya da suya pek meraklı olmaması olabilir. Bu durumlarda geleneksel şampuan yerine kuru şampuan kullanılması tercih edilir. 

 

Kuru Şampuan Nedir? 

 

Kuru şampuanlar kısaca su ile durulama gerektirmeyen temizlik ürünleridir. Fazla sebumu emme, kiri ve kötü kokuyu giderme gibi etkilere sahiptir. 

 

 

Yararlar ve Zararlar: 

 

Kuru bir şampuan kullanmak, zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Kullanımı çok pratik ve hızlıdır. Temizlik zamanını evcil hayvanınız için rahatlatıcı ve keyifli bir deneyim haline getirir. Bununla birlikte, bunların yalnızca hızlı bir temizlik için kullanılmaları gerektiğini ve geleneksel şampuanla yapılan temizliğin tam bir ikamesi olarak kullanılmamaları gerektiğini unutmamalısınız. Ek olarak, kuru şampuanlar küçük ırk köpeklere daha uygundur. 

 

 Kuru şampuanların kullanılabileceği çeşitli durumlar vardır: 

 - tatilde veya arabada olduğu gibi, evden uzakta ve hareket halindeyken, 

 

- küçük kazalar meydana geldiğinde (idrar, kusma vb.) 

 

- yürüyüşten sonra evcil hayvanınız biraz kirli olduğunda, 

 

- suya meraklı olmayan hayvanlarda ve yaşlı evcil hayvanlarda. 

 

Örneğin; kuru şampuan ameliyat sonrası gibi evcil hayvanınızı ıslatmanın mümkün olmadığı durumlarda özellikle yararlıdır. 

 

Kuru Şampuanınızı Nasıl Seçersiniz? Her sorun için bir çözüm!  

 

Klasik şampuanlarda olduğu gibi evcil hayvanınızın cilt ve saç tipine uygun kuru şampuanı seçmek önemlidir.

Çeşitli ürün türleri mevcuttur: 

 

- Sebum düzenleyici, kepek, hoş olmayan kokular, aşırı tüy kaybı ve yağlı, kuru veya donuk tüy gibi cilt bozuklukları için. 

 

- Yatıştırıcı, kızarıklık, kuruluk veya kaşıntı gösteren alerjiye meyilli ciltler için. 

 

- Arındırıcı, kutanöz enfeksiyonlara maruz kalan ciltler için. 

 

Veterinerinizden tavsiye almaktan çekinmeyin, evcil hayvanınıza uygun ürünü seçmenizde size her zaman rehberlik edecektir.